34!

Geçen hafta 33 yaşımı geride bıraktım. Koskoca 33 yılı devirdim ❤ Tam bir Dark döngüsü süresi ahahaha (Dark’ın etkisine girmişim, asla çıkamıyorum)

Son günlerde çok popüler olan bir tweet var, mutlaka görmüşsünüzdür. “Ben küçükken 30 yaşının üstündeki insanlar çok yaşlıydı ama şimdi ben 30 yaş üstündeyim ama çocuk gibi görünüyorum” minvalinde olan bu tweet benim de duygularımı özetliyor aslında. Yaşımın başındaki rakamlar değişse bile gerçekten kendimi hala 23-24 yaşında hissediyorum. O yaşlardan bu yaşlara nasıl geldim inanın bilmiyorum =) Yıllar o kadar hızlı ve o kadar olaylı geçti ki bir yerden sonra takip edemedim!

2014’ten sonra hayatım inanılmaz zor bir dönemeçe girdi. En zoru da bu yıldı, hatta bu son iki yıldı. Hiçbir zaman çok güllük gülistanlık bir hayatım olmadı belki ama bu son iki yıldaki kadar ezildiğim, üzüldüğüm, kırıldığım, örselendiğim bir dönemim de olmamıştı. Darbeler üstüste geldi. Hayatımın her alanında defalarca sınandım. Ama hem fiziksel, hem ruhsal, hem de zihinsel olarak gerçekten en çok zorlandığım yıl bu oldu.

Bazen bazı işlere başlıyoruz ve onları bitirmiyoruz ya da bitiremiyoruz. Bitmeyen her şey, kapanmayan her konu, sonu getirilmeyen her ilişki sık sık karşımıza çıkarak bizi bitirmeye çalışıyor. Son yıllardan öğrendiğim en önemli ders bu. Bir daha neye başlarsam başlayayım bitirmeden bırakmayacağım. İyi ya da kötü, sonuç ne olursa olsun kapanışa kavuşmak çok önemli.

Son yıllardan aldığım bir diğer önemli ders de kimseye hak ettiğinden fazlasını vermemek. Fazla kıymet, fazla ilgi vermemek, fazla sevgi göstermemek, ihtiyacı olduğundan fazla yardım etmemek, hatta fazla tolerans bile göstermemek. Çünkü ne zaman birinin yaptığını sineye çeksem ya da alttan alsam, mutlaka beni pişman edecek bir nankörlük yapıyor. Bu sonuç, insan hayatında asla değişmeyen bir şey sanırım. Hak ettiğinin fazlasını verince insanlar şımarıyor ve saçma sapan davranmaya başlıyor. Bir daha hiçbir ilişkimde kimseye hak ettiğinden fazla kıymet vermeyeceğim. Hayatın dengesini bozmayacağım. Kim ne kadar verirse o kadarını alacak, hayatın normal akışı için gerekli olan denge buymuş meğerse.

34. yaşıma girdiğim bu sene, hayatımdaki tüm döngülerimi kapatıp artık geride bıraktığıma ve yeni yaşımda yeni ve temiz bir sayfaya başladığıma inanıyorum. Başıma gelen hiçbir şeyi değiştiremem. Hepsiyle tek tek barıştım, hepsini tek tek kabul ettim ve geride bıraktım. Artık yeniye hazırım!

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

8 thoughts on “34!

   1. hakikaten arayış halindesiniz izleyebildiğim kadarıyla. aslında insana enerji ve aktiflikte sağlıyor. gelinen zaman malesef ağır bencillik içinde olan ilişkiler insana dayatılıyor. sen bilirsin dercesine…yada ince aldatmalar…valla sizin de bir çözüm..aması da var…insan fark edene kadar ki zaman meselesi…kolay gelsin..başarılar dileğimle..

    Liked by 1 person

   2. Kesinlikle arayış halindeyim. Bu çok doğru bir tanım çok doğru gözlemlemişsiniz, teşekkür ederim. Ama ne aradığımı bilmiyorum. Sanırım bulduğumda anlayacağım =) Kimseyi dışlamak, görmezden gelmek, silmek istemiyorum aslında ama şartlar beni bu şekilde davranmaya mecbur bırakıyor gibi. Gelinen dönemde gerçekten bencillik akıyor herkesin her yerinden. O da hepimize bulaşıyor bir yerden sonra.

    Liked by 1 person

 1. iyi tespit etmişsiniz neyi aradığını bilememek halini…insanların çoğunluğu bunu yaşamakta. ne var ki yaşamasına rağmen ne neyi aradığını ne neyi araması gerekmediğini nede arayışa gerek var mı diye de bir sorusunun olup olmadığı da tartışmalık…mesele elbette kimseyi dışlamak değilde. keşke bazen dışlamakla hal olsa ya boyun eğeceksin ya ezileceksin veya dışlanacaksın dayatmaları da hayatın olağan hale getirilmeye çalışılan eğilimi. evet şartlar mecbur bırakıyor. aslında şartlar bazen uygulamadığımız doğruları bize yaptırıyor. böylesi de var…ve daha iyi sanki. hayıflanmamak lazım. şartların dayatımı ile yaptıklarımıza baktığımızda çoğunlukla bizi yaralayan hallerdir. o zaman ne diye yaralanacağımızı bile bile belkilere sığınarak düzelme bekleriz ki….
  ha bencilliğe gelince. ana sorun. bulaşmak ile bulaştırılmak arasında ki farkları da ayrıştırmalı. birde bulaşmaya açık olmalarımızın da hesabını yapmalı değil mi…o zaman ne aradığımızı bilebiliriz. bulaşmaktan kaçma bulaşmama önemli bir arayış yolu olabilir mi….belki o yol bazı hakikatlere götürebilir. bencillik her zaman aldatıcıdır… boyun eğdiricidir. pes ettiricidir. … boyutu tehlikeli aslında…arayışa devam…saygılar..

  Liked by 1 person

  1. Çok çok teşekkür ederim gerçekten. O kadar doğru ifade etmişsiniz ki! Ben de artık yaralanacağım ihtimalini gördüğüm anda koyuyorum tavrımı. Zaten en başta bunu yaşamayacağımı düşündüğüm insanlarla kaynaşmayı tercih ediyorum. Diğerlerini de dışlamak ya da yok saymaktan ziyade, yolum yollarına karışmasın diye özen gösteriyorum. Çünkü gerçekten dışlayınca ya da yok sayınca da kaybolmuyorlar, aksine daha fazla dikkat çekiyorlar.

   Liked by 1 person

 2. O kadar güzel yazmışsın ki…Benim de son birkac senem cok zorlu gecti.Hele son iki sene…Yazdiklarini okuyunca duygulandım, kendimi buldum. Insanlar niye bu kadar kötü hep bunu konuşuyoruz annemle. Nasıl bu kadar benciller anlam veremiyoruz. Gittikçe uzaklaşıyoruz insanlardan. Az olsun öz olsun etrafımdakiler diye düşünüyorum. Arayışım yok galiba artık. Yaşadıklarımı bir deneyim olarak gördüm. Ne kadar gucluymusum fark ettim. Yeni yaşında dilediğin her şeyi gerçekleşir, umarım. 😊

  Liked by 1 person

  1. Çok çok teşekkür ederim. Son iki senesi ekstra kötü geçenler olarak artık evrenden torpil bekleyelim ya. Nefes alamayarak uykumdan uyandığım çok oldu. Hem fiziksel, hem zihinsel hem ruhsal olarak perişan oldum gerçekten. Senin için de böyle geçmesine çok üzüldüm. Ben de çok fazla insan azalttım hayatımdan, hala da azaltıyorum. Çünkü çok büyük yük. Hele ki bu dönemde bu bencillik ve cahillik seviyesindeki insanlarla çok çok zor. İyisi mi bana benzeyen, benim iyiliğimi isteyen insanlarla çevrilmek için hayatımı yontayım.

   Like

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s