Mutlu Olmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Ne olsa çok mutlu hissedersiniz? Ne olsa tamamlanmışlık hissine kavuşursunuz? Başınıza ne gelse sizin yalnızlığınızı, bezmişliğinizi umutsuzluğunuzu alır götürür?

Son yıllarda insanları ve kendimi çok fazla gözlemliyorum. Önce kendimi, sonra ailemi ve arkadaşlarımı, en sonunda da televizyonda ya da yolda gördüğüm insanları analiz etmeye çalışıyorum. Hobi gibi bir şey oldu benim için. Fakat en çok dikkatimi çeken şey, herkesin mutsuz oluşu. Bunu çok fazla şeye bağlayabiliriz elbette ama üstünde durduğumuz konuda benim için önemli olan nedenlerden ziyade sonuçlar. Olacak olan kendimizi paralasak bile oluyor, olmasını engelleyemiyoruz, önünde duramıyoruz. Peki ya sonucu değiştirebilir miyiz? Sonuçların bize verdiği hisleri değiştirebilir miyiz? Ben bunların değiştirilebilir en azından törpülenebilir olduğuna inanıyorum. Bu mutsuzluk duygusu ile nasıl baş edebiliriz, kişisel ve toplumsal bazda bunu nasıl düzeltebiliriz en çok bunu merak ediyorum.

Çok para gelse mesela, mutlu olur musunuz? Çok uzun zamandır beklediğiniz aşk kapınızı çalsa? Vücudunuzdaki hoşlanmadığınız bölümler birden hoşlanabileceğiniz hale gelse? Ne bileyim bir anda çok kilo verseniz, burnunuz dikleşse, boyunuz uzasa, olabilecek şeyler ya da olmadığına inandığınız mucizeler bir anda oluverse ve hayalinizdeki görünüme kavuşsanız mutlu olur musunuz? Gitmek istediğiniz ülkeye/şehire bir anda gidecebilecek ve hayatınızı orada yaşayabilecek olsanız yüzünüz güler miydi?

Mutsuz bir insanı, bunların hiçbirinin mutlu etmeyeceğine inanıyorum. Ne çok para, ne mükemmel bir aşk, ne hayalindeki beden, ne de rüyalarındaki şehir… Çünkü ne olursa olsun, kalbi hep aynı alır. Paranın içinde de mutsuzluğu bulur, aşkta onlarca sorun da çıkarır, bedenini bırakır başka bir yerinde kusur arar ya da hayalindeki şehirde yapayalnız kalır. Çünkü kalbi hep aynı öfkeyi, aynı kırılmışlığı, aynı duyguları taşır. Kalbini değiştirmezsen hiçbir şey değişmez.

Zamanında kibirimle kalbini kırdığım biri, beni buna uyandırmaya çalışıyordu, ne kadar haklı olduğunu anlamamıştım. Buraları okumuyodur ama, yine de yazmak istedim.

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s