Üniversiteye Başlayacak Gençlere Tavsiyeler!

18-21 yaş arası gençler! Eğer bu satırları okuyorsanız öncelikle hepinizi içtenlikle tebrik ederim. Bu kadar zor bir yılın üstesinden gelmekle kalmayıp bir de üniversite sınavının hakkını verdiniz! Şimdi tercihler de bitti madem, o zaman en güzel zamanlar sizlerin olsun artık. Çünkü bunu gerçekten hak ettiniz.

2020 hepimiz için olabildiğince zor geçiyorken, siz bir de üstüne çalışıp didinip bu eğri büğrü sistemin, çok da adil olmayan sınavını atlatabildiniz. Eminim bir çoğunuz, sınav gününe özel ve çok yeni anksiyeteler de geliştirdiniz. Zaten zorlanan bünyelerinizi daha da zorladınız, belki hasta oldunuz, belki uyuyamadınız, belki konsantre olamadınız. Yine de sınav geldi geçti, gün geldi puanları öğrendiniz. Şimdi de bir çoğunuz tercihlerinizi yapıp teslim ettiniz. Umarım hepiniz en çok istediğiniz, en çok mutlu olacağınız, bölümünüzü, derslerinizi, arkadaşlarınızı seveceğiniz üniversitelere yerleşirsiniz.

Sınav gelip geçerken, istediği puanı alamamış olanlar, mezuna kalacak olanlar, siz sakın üzülmeyin! Nereyi tercih edeceğini, hangi bölüme gideceğini bir türlü kararlaştıramayanlar, tercih yapmış olmak için tercih yapanlar, siz de sakın üzülmeyin! İstediği yer gelmeyecek olanlar, isteyerek yazmış olmasına rağmen gidip de umduğunu bulamayacak olanlar, sizler de sakın ola üzülmeyin! Hiçbiriniz hiçbir koşulda üzülmeyin. Çünkü inanın bana, buna değmez. Çünkü inanın bana “üniversite” kavramı ziyadesiyle abartılıyor. Hele de bizim ülkemizde bizim koşullarımızda, üniversitelere çok da bel bağlamamanız gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle hayatta sizin için neyin öncelikle olduğuna bir bakın. Nelerden zevk aldığınıza bir bakın. Oturun, nasıl bir hayatınız olsun istediğinizi düşünün. Sizin için önemli olan, hayatınızın amacı olacak olan şey nedir bunu iyice bir analiz edin. Eğer cevap para kazanmak ise ona göre bir strateji belirlersiniz. Eğer cevap saygın bir meslek sahibi olup idealist bir insan olmak ise ona göre bir strateji belirlersiniz. Eğer cevap mutlu olmaksa, ona göre; dünyayı gezmekse ona göre bir strateji belirlersiniz. Hayatınızla ilgili bir karar verecekseniz, o karar bunlarla ilgili olmalı. Hangi üniversiteyi seçeceğiniz ya da bir üniversite seçip seçemeyeceğiniz o kadar da önemli olmamalı. Ne öğrenmek istiyorsanız, nerede gelişmek istiyorsanız onun için bol bol zamanınız zaten var ve inanın online olarak alamayacağınız ya da dışarıdan tamamlayamayacağınız pek az şey kaldı günümüzde.

Üniversite ile ilgili hiçbir şey dünyanın sonu değil. Aksine sizin hayatınızın eğlenceli bir bölümünün başlangıcı olmalı. Gidip iyi arkadaşlıklar edinmeye, güzel anılar yaşamaya çalışın. Eğlenin, öğrenin, hobiler edinin, gezin, tozun aşık olun. Gençliğinizin tadını çıkarın!

fundaninharikalardiyari.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s