Ne Demek Peynir Bana İyi Gelmiyor!

2020 giderayak bana son kazığını da attı gitti sağolsun 😦 En ama en sevdiğim gıdanın canım peynirimin bana iyi gelmediğine emin olduk artık maalesef. Sadece peynirin de değil tabii… Sadece peynir olsa belki bir derece katlanabilirdim, bellki… Tüm süt ve süt ürünlerinin hepsiyle derdim varmış da haberim yokmuş!

Etle derdim olsa, tavukla derdim olsa hatta balıkla derdim olsa bu kadar üzülmem, çünkü normalde de çok et tüketen bir insan değilim. Hatta tam tersi, hiç et tüketmeyeye çalışan bir insanım. Ama süt ürünleri öyle mi? O güzelim yoğurt, tatlı tuzlu her şeyin yanına misler gibi yakışmaz mı? Mideye bağırsağa en iyi gelen probiyotikler yoğurdun mayasında değiller mi zaten? Hem de ev yoğurdunu düşünün! Tazecik, her derde deva!

Hele o peynirler… Yerlisi ayrı, ithali ayrı güzel ❤ Ama 3000 küsur çeşit peyniri olan bir ülkede yaşayıp, peynirin vücuduna iyi gelmediğini öğrenmek çok çirkin bir şey 😦

Şunların güzelliğine bakın, nasıl yenmezler? :((

fundaninharikalardiyari.com – © 2021 – Tüm Hakları Saklıdır.

2 thoughts on “Ne Demek Peynir Bana İyi Gelmiyor!

  1. Demek ki 2020’de Corona’dan korunmaya çalışırken tek kazık yiyen ben değilmişim. İkimizde geçmiş olsun. Aynı “dert” bende de çıktı. Bana et, tavuk, balık yeme deselerdi, tamam yemem derdim. Primer laktoz intoleransım varmış. Diyetisyen bana laktozsuz yoğurt yemeği önerdi. Günde iki kez 150g. Düşük dozda da olsa, her gün kasar peyniri yemem gerekiyor. Bu mideyi laktoza maruz bırakıyormuş. Bunun gibi aşama aşama diyetimde değişiklikler olacak. Her bünye bunları başka değerlendiriyormuş. Şu anda şöyle üstü kaymak tutmuş mis gibi ev yoğurdunun sadece rüyasını görebilirim. O sevdiğim küflü peynirler sadece hayal aleminde misafir olabilecekler damağıma. İleri zamanlarda laktaz enzimi içeren preparatlarla yine azda olsa istediğim peynirleri yiyebilirmişim. İnşallah öyle olur.

    Liked by 1 person

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s