Okullu Olmak mı Alaylı Olmak mı?

Geçenlerde çok sevdiğim bir kaç arkadaşımla konuştuğumuz konuyu buraya taşımak isterim.

Benim “Web Tasarımı” üzerine bir açık öğretim fakültesi kaydım var. Çok büyük bir hevesle, iş yerindeki birimimi değiştirmemi sağlar diye başlamıştım. 2017’den beri bu programa kayıtlıyım ama sadece kaydolduğum ilk yarıyılda bir kez vizelere girmiştim. Sonrasında devam etmedim. Hevesim kaçtı, çünkü iş yerimdeki (şu anda içimdeki nefreti kusmak istemediğim) kişi, bunu benim için asla mümkün kılmayacağını çok açık bir dille belirtmişti. Böylelikle kaydım da pasife düştü. Hatta bu kaydın varlığını da unutmuşum.

Şimdi evde bol vaktim olunca kızlardan biri bir eğitim alabileceğimi hatırlattı. Benim de aklıma bu kayıt geldi. 18 Ekim kayıt yenilemenin son günü acaba kayıt yenilesem mi diye düşünmeye başladım ama çok kararsız kaldım. Bir yandan evet, çok güvenilir bir üniversiteden diplomalı bir bölüm bitirmiş olacaktım. İçerikleri, videoları sadece genel kültür için bile takip edilebilir bir bölümden eğitim almış olacaktım. Gerçekten Anadolu Üniversitesi’ni bu konuda tebrik ediyorum. Videoları kısa ve öz, ders içerikleri faydalı, sistemleri mükemmel. Ama diğer yandan, ilk yılın tüm dersleri kuramsal ve ilk yıl bölümle ilgili pek ders yok. Her şey ikinci yılda başlıyor. Benim daha evvel bir şeyleri öğrenmeye ihtiyacım var. Bir de tabii tüm bu olaylar arasında, İstanbul’da yaşayan biri olarak en önemsediğim şey ÖĞRENCİ AKBİLİ ama bu ayakla ne zaman aktif hayatıma dönerim emin olmadığım için çok da bir önemi kalmadı sanırım benim için.

Arkadaş grubuma bunu sorunca gerçekten enteresan bir konuşma yaşadık. Bir arkadaşım tamamen “diplomalı” olmamı önerirken, bir diğeri “alaylı” olmamı önerdi. Diplomalı olmamı öneren, tamamen klasik bir yaklaşımla, anne babalarımızın ebeveynlik ve garanticilik duygusuyla bunu önerdi. Alaylı olmamı öneren de tamamen yeni edineceğim tecrübeler üzerinden bana bunu önerdi. Çünkü bir işi kendi rızamla ve kendi çabamla öğrenmemin daha kalıcı olduğunu, işle ilgili her şeyin okulla öğrenilemeyeceğini, kendisi birini işe alacaksa bunu daha önemli göreceğini söyledi.

Günümüzde Youtube’u açarak, tutoriallardan öğrenme sağlanabilirken ben olsam kimi işe alırdım, karar veremiyorum. Hala bir üniversiteden eğitim almayı tercih edeni mi yoksa kendisine öğretip, yetiştireni mi?

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2019 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s