Tek Eksiğimiz Corona Virüstü!

Bir virüsün bu kadar korkunç bir hal alabilmesi anca izlediğim filmlerde ve dizilerde olur sanırdım. 2020 bizi ne korkunç şeylerle sınıyorsun!

sciencesource_ss2413465

Ölümcül bir virüs mü yoksa fazla abartılmış bir enfeksiyon mu? Doğanın insana karşı bir isyanı mı yoksa vahşi kapitalist düzenin bir oyunu mu? Komplo teorilerinin sonu gelmiyor! Birileri Çin’in ve İran’ın ekonomisini baltalamaya yönelik bir hamle diyor, kimileri bu virüsün yenmemesi gereken hayvanlar nedeniyle oluştuğunu ortaya sürüyor. Sosyal medyadaki bilgi kirliliği de konuya eklenince kocaman bir veri çöplüğü ile karşı karşıya kalıyoruz.

Kendi adıma, dünyadaki en büyük virüsün cehalet olduğu kanısındayım. Hastalıklar, afetler, savaşlar gelirler ve geçerler, bu yüzyıllar boyunca böyle olmuş zaten. Ama cahillik gelip geçemiyor. Çin’den gelen kargodan virüs kapacağını düşünen var. Çinli ile Koreliyi ayırt edemediği için gidip Koreliyi döven var. Corona virüsünün Corona marka biradan bulaştığını düşünen var! Düşüncesinden bile yoruluyorum böyle şeylerin. Kimse okumuyor, kimse araştırmıyor. Halbuki bu virüslerin nereden geldiğini, nasıl bulaştığını azıcık okuyan biri, onunla baş etmenin yollarını da öğrenmiş olur.

Gerçi Corona için ortaya dökülen çözümler çok komik değil mi? Bizde yine kelle paça yiyinciler var, onlardan bahsetmek istemiyorum. Ama tüm dünya ülkeleri, kendi vatandaşlarına el yıkamayı öğütlüyor. EL YIKAMAYI! Bir kaç dilde dolaşan broşürler görüyorum, çok üzücü. Belki elleri daha uzun sürede ve daha ayrıntılı bir şekilde yıkamayı gösteriyorlar belki ama yine de bulunan çözüm el yıkama ya! Bu da bana dünyanın her yerinde ne kadar pis insan olduğunu hatırlatıyor. Çeşitli şehirlerde ve çeşitli ülkelerde girdiğim tuvaletlerde insanların ellerini yıkamadan çıktıklarına şahit oldum. Sizler de mutlaka bir yerlerde olmuşsunuzdur. Bu temel eğitimdir ya! 2 yaşındaki çocuklara öğretilir. Bunca mikrop boşuna çoğalmıyor, boşuna değişip dönüşüp yine insanları bulmuyor. Bu mikropları bizler yaratıyoruz ve bu korkunç bir durum.

Doğa artık durun diyor, saçma sapan şeyleri yemeyin diyor, saçma sapan işler peşinde koşmayın diyor, kendinize gelin diyor. Bunca kötülüğün içinde mutlu olduğum bir şey varsa o da bu hayvanların yenmesinin yavaş yavaş da olsa yasaklanıyor oluşu. Hatta dün birkaç saniyelik bir sürede Çin’in bir şehrinde köpek ve kedi yenmesinin yasaklandığını gördüm ama çok kısa kaldı ekranımda, o nedenle gerçekliğinden emin değilim.

Corona virüsünün yayılması ve hangi ülkede ne durumda olduğu ile ilgili eş zamanlı mükemmel bir harita var, ben de oradan takip ediyorum. Merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Umarım bu virüs buralara gelmez de ülkemiz, en azından bununla uğraşmak zorunda kalmaz. Bu virüsün çoktan bizim ülkemize de giriş yaptığını ancak açıklanmadığını söylüyorlar. Bu konu hakkında ne düşüneceğimi bilmiyorum gerçekten. Umarım doğru değildir diye dua ediyorum sadece. Yaşadıklarımdan ve gördüklerimden sonra sağlık sistemimizin buna hazır olduğundan emin değilim.

Şu anda takip ettiğim tüm İtalyan influencerlar, ülkelerindeki virüsün Corona değil de başka bir virüs olduğunu ama İtalya’nın çok iyi bir sağlık sistemi olduğunu bu nedenle de korkulacak bir şey olmadığını söylüyorlar. Çünkü dünyanın her yerinden insanlar, İtalya’ya yapacakları gezileri iptal etmeye başladılar. Dönüp dolaşıp insan hayatı yerine ekonomiden bahsettiğimiz bir dünyada İtalya gibi hassas ekonomiye sahip bir ülke için bu kötü bir haber elbette. Tabii oradaki virüsün ne olduğunu da zaman gösterecek. Umarım dedikleri gibidir, umarım önemli bir şey yoktur. Sedatla Yeşim orada, Damla orada, tanıştığım ve çok sevdiğim arkadaşlarım var orada, umarım kimsenin başına bir şey gelmeden tüm dünya dersini almıştır artık.

fundaninharikalardiyari.wordpress.com – © 2020 – Tüm Hakları Saklıdır.

Bir Yorum Bırakabilirsin

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s